5.09.2008

RICKSON GRACIE CUP: RESULTS

info from: JJFJ

WHITE / ADULT :

GALO
1. Masanobu Mori (Nascer do Sol)

2. Soh Ohta (Axis)

3. Yuki Sorci (Axis)


PLUMA
1. Naohito Yamazaki (K.O.Shooto Gym)

2. Kener Santos (Yoski Team)

3. Masato Yokochi (RB Academy)

Felipe Ewasaki (Bonsai Japan)

PENA
1. Ryoji Yamaki (Jaws Jiu Jitsu)

2. Takahiro Tanaka (Nascer do Sol)

3. Masanari Ishikawa (Axis)

LEVE
1. Kyosuke Yokoyama (Axis)

2. Paulo Sérgio Sato (Extreme Barbosa)

3. Akira Higuchi (Nascer do Sol)

MEDIO
1. César Marques Silva (Gerson Jiu-Jitsu)

2. Teiti Ito (Bonsai Jiu-Jitsu Japan)

3. Marcel Yuzo Hayashi (Fighting Spirit)

Marcos Yossoyama (Rilion Gracie Japan)

MEIO-PESADO
1. Anderson Tokahashi (Rocha Toyokawa)
2. Syouichiro Nakajima (Nova União Japão)

3. Junior Silva (Ação Jiu-Jitsu)

Fábio Murão (Extreme Barbosa)

PESADO
1. Eduardo Sakamoto (Tokai BJJ)

2. Alex Haruki (De La Riva Japan)

3. Wagner Miyake (Nova União Japan)

SUPER-PESADO
1. Lucas Tani (Brasa Japão Team)
2. Makoto Matsumura (Carlos Toyota BJJ)

PESADISSIMO
1. Adrian Dumitru (Team Legnum)

2. Adriano Fisher (FCT BJJ)

WHITE / MASTER :

PLUMA

1. Israel Pereira (Bonsai Jiu-Jitsu Japan)

2. Masahiro Yoshida (Axis)

3. Luciano Konimi (Axis Hiratsuka)

PENA 

1. Kazuhumi Suzuki (K.O. Shooto Gym)

2. Jefferson Effen (Bonsai Jiu-Jitsu Japan)

3. Thadanory Rodrigues (Ação Jiu-Jitsu)

Yoshikazu Toyama (Gracie Humaita Japan)

MEDIO

1. Rodrigo Takemoto (Brasa Japão Team)

2. Walter Franco (Extreme Barbosa)

3. Renato Bedim (Carlos Toyota BJJ)

PESADO

1. Tatsuo Inoue


WHITE / SENIOR :

PLUMA
1. Hirofumi Yamashita (Axis Yokohama)

2. Masanori Takahashi (Axis Ichinomiya)

3. Nobuhiko Yamagiwa (Axis)

PENA
1. Valdir Benedito dos Santos (FCT BJJ)

2. Masahiko Kogo (Team Roger Machado)

3. Hiroyuki Kubokawa (Gracie Oceania Komono)

LEVE
1. Jean Gomide (Nova União Japan)

2. Celso Yoshida (Brasa Japão Team)

3. Naoto Fujimura (Carlos Toyota BJJ)

MEDIO 

1. Katsuyoshi Fujii (Fukuzumi Jiu-Jitsu)

2. Paulo Silva (De La Riva Japan)


BLUE / ADULT :

GALO
1. ATSUSHI SUYAMA (RB ACADEMY)
2. DAISUKE KIKUCHI (AXIS)
3. MASAHIRO IIMORI(AXIS)

PLUMA
1. HIRO YAMANAHA(TOKAI BRAZILIAN JIU-JITSU)
2. YOICHI MURASE(AXIS)
3. TOMOYUKI KINOSHITA(AXIS)
3.MASATOMO NISHIBAYASHI(AXIS)

PENA
1.HIROKI HANAWA(RB ACADEMY)
2.TATSUYA KARASAWA(AXIS GUNMA)
3.KAZUTAKA TAKANO(AXIS)
3.YASUMICHI FUJIWARA(AXIS YOKOHAMA)

LEVE
1.KOUTA OKAZAWA(AXIS ICHINOMIYA)
2.JULIANO MEDEIROS(DE LA RIVA JAPAN)
3.EIJI AMANO(AXIS)

MEDIO
1.LEANDRO KUSANO(OGAWA HIKINAN)
2.PATRICK MILLER(ALIVE)
3.LUIZ GOTO(RILION GRACIE JAPAN)

MEIO-PESADO
1.TAKESHI MATSUMURA(SUNDAY JIU-JITSU)
2.THIAGO AKIRA DOS SANTOS(ACAO JIU-JITUS)
3.ANDREI MAYER(AXIS HIRATSUKA)
3.YOUICHI YAMAZAKI(RB ACADEMY)

PESADO
1.JINICHI KANEYAMA(MITO DOJO)
2.EDSON DOS SANTOS(CARLOS TOYOTA BJJ)

SUPER PESADO
1.FABIO LARSEN(EXTREME PESADO)
2.THIAGO AMI(EXTREME BARBOSA)

BLUE / MASTER :

GALO

1. Kenji Miyauchi (Axis)

2. Antônio Melilli (FCT BJJ)

3. Richard Valentin (Ação Jiu-Jitsu)

Ricardo Nakandakari (Axis Yokohama)

PLUMA

1. Takeshi Matsushita (Grappling Shoot)

2. Atsushi Isobe (K.O. Shoot Gym)

3. Eiji Kubo (Axis)

PENA

1. Fumio Inaba (Axis Yokohama)

2. Komiya Ishida (Axis Ichinomiya)

3. Takashi Murata (Axis)

Yuzo Egashira (Axis)

LEVE

1. Roberto Brito (Carlos Toyota BJJ)

2. Atsushi Taniguchi (Nova União)

3. Yukimitsu Asaga (Red Shark)

LEVE

1. Hiroyuki Ooka (Axis)

2. Carlos Pavon (Carlos Toyota BJJ)

3. Elcio de Oliveira (Ação Jiu-Jitsu)

MÉDIO

1. Shinya Akagi (Mito Dojo)

2. Fábio Shiraiwa (Rilion Gracie Japan)

3. Yuji Takahashi (Red Shark)

PESADO

1. Yasuhisa Nakatani (Extreme Barbosa)

2. Jair Gomes (Carlos Toyota BJJ)

3. Alex Silva (Axis)

Nobuyuki Oishi (Axis)

PESADÍSSIMO

1. Yujiro Nakamura (Gracie Humaita Japan)

2. André de Abrantes (Gracie Oceania Team Japan)

BLUE/ SENIOR :

PLUMA

1. Taketora Makino (RB Academy)

2. Isao Furuya (Axis)

3. Yasuo Kimpara (Bonsai Jiu-Jitsu Japan)

Richard Cerruto (Axis)


PURPLE / ADULT :

GALO
1. KEI ITO (AXIS)
2. KOUSUKE TORIKAI (X-TREME KAWASAKI)

PLUMA

1. Yuto Hirao (X-Treme Kawasaki)

2. Anderson Rossi (Yoski Team Jiu-Jitsu)

3. Chio Kyu Hwan (Korea BJJ Academy)

PENA

1. Takuto Kako (Grappling Shoot Boxers)

2. Lee Hee Tae (Korea BJJ Academy)

3. Antônio Tomasausk (Ação Jiu-Jitsu)


LEVE

1. Juan Reyes (Axis Yokohama)

2. Kleber Koike (Bonsai Jiu-Jitsu Japan)

3. Yui Yamakawa (New Ground)

Yoshihiko Nakayama (Jaws Jiu-Jitsu)

MEDIO
1. ROBERTO SATOSHI (BONSAI JAPAN)
2. MARICIO RIBEIRO (BRASA JAPAO TEAM)
3. FERNANDO WALEVEIN (EXTREME BARBOSA)

MEIO PESADO

1. Juan Caio (Bonsai Jiu-Jitsu Japan)

2. Eric Fought (Nova União Japan)

3. Matheus Yuri Okumura (Brasa Japão Team)

PESADO

1. Noriyuki Kakuta (Axis)

2. Jackson Okamoto (Rilion Gracie Japan)

3. Keisuke Yoshino (RB Academy)

SUPER PESADO

1. Leandro Ribeiro (Fighting Spirit)

2. Lee Hyung Keun (Korea BJJ Academy)

PESADISSIMO
1. WANDERSON AMAKAWA (BRASA JAPAO TEAM)
2. YASUNORI FUJIWARA (BONSAI JAPAN)
PURPLE / MASTER :

PENA

1. Daigo Takahashi (Axis)

2. Tomeya Sasahara Filho (Gracie Humaita Japan)

3. Itaru Fukushima (Axis Yokohama)

Satoru Suzuki (X-Treme Kawasaki)

MEDIO
1. FLAVIO BUENO (GRACIE BARRA YAMANASHI)
2. THOMAS SCHINAMAN (AXIS)
3. MAX YUANO (EXTREME BARBOSA)

MEIO PESADO

1. Henry Stasiukiewicz (Axis)

2. Ewerton Rodrigues (Extreme Barbosa)

SUPER PESADO

1. Tetsuya Uchiyama (Jaws Jiu-Jitsu)

2. Marcus Abe (Ferson Jiu-Jitsu)

PURPLE / SENIOR :

PLUMA
1. TSUYOSHI ITABASHI (SUNDAY JIU-JITSU)
2. JUN HARA (DE LA RIVA JAPAN)
3. HIROYUKI ITAKURA (K.O. SHOOTO GYM)
YOSHIAKI NAKAMOTO (GRACIE BARRA NAGANO)

LEVE
1. ALESSANDRO NAGAISHI (AXIS)
2. SHIGETAKA YAMADA (AXIS YOKOHAMA)
3. HIROYUKI KITAMURA (KAMPHIUS BJJ PHILIPPINES)
MINORU TANAKA (GRACIE BARRA NAGANO)

MEDIO
1. CHUMACERO LOPEZ FERNANDO (FCT BJJ)
2. MARCELO IWASAKI (GRACIE BARRA FUJI)
3. TSUYOSHI ICHIHARA (JAWS JIU-JITSU)
BROWN / ADULTO :

PLUMA
1. JUN ZAIMA (NEX)
2. KENJI URABE (PARAESTRA - HACHIOJI)
3. ITCHAKU MURATA (NEW GROUND)

PENA
1. NOBUHIKO KITAHARA (AXIS)
2. YUTA YOSHIDA (NOVA UNIAO JAPAN)
3. ICHITARO TSUKADA (NOVA UNIAO JAPAN)
3. JOAO LENINE KAWAUTI (GRACIE OCEANIA TEAM JAPAN)

LEVE
1. MARCOS SHINKAI (FCT BJJ)
2. CHRISTIAN FUNAI (CARLOS TOYOTA BJJ)

MEDIO
1. KRON GRACIE (RICKSON GRACIE CENTER)
2. AKIRA HOSOKAWA (ALIVE)
3. DAISUKE NAKAZAWA (PARAESTRA KAWAGOE)
MAX FERNANDES (EXTREME BARBOSA)

PESADO
1. PHILIP YEOMANS (AXIS)
2. LEANDRO SAKAMOTO (AXIS)
3. TAKESHI SHINKAWA (TEAM LEGNUM)

BROWN / ABSOLUTE
1. KRON GRACIE (RICKSON GRACIE CENTER)
2. JUNIOR CAVALCANTE (ROCHA JIU-JITSU)
3. PHLIP YEOMANS (AXIS)
3. KOETSU YAMAUCHI (AXIS)
BROWN / MASTER :

MEDIO
1. CURTIS VEGA (RICKSON GRACIE CENTER)
2. FERNANDO PRADO (GRACIE BARRA YAMANASHI)


BROWN / SENIOR :

LEVE
1. KAZUHIKO ODA (AXIS)
2. RONALDO CHIDA (GIBA LOTUS - JAPAN TEAM)

BLACK / ADULT :

PLUMA
1. JOAO CARLOS KURAOKA (AXIS)
2. RICARDO MATSUMOTO (DE LA RIVA JAPAN)
3. HIROSHI WADA (AXIS)
3. MAKOTO SAWADA (PARAESTRA KAWAGOE)

MEDIO
1. MARCOS SOUZA (BONSAI JAPAN)
2. SHIGUEO KOBAYASHI (EXTREME BARBOSA)
3. YOSKI SUTO (YOSKI TEAM JIU-JITSU)

MEIO-PESADO
1. ANDRE GALVAO (BRASA TEAM)
2. RODRIGO TANIGUTI (AXIS)

SUPER-PESADO
1. EDUARDO TELLES (TEAM NINE NINE)
2. KOICHIRO OKA (K.O. SHOOTO GYM)

BLACK / ABSOLUTE :
1. ANDRE GALVAO (BRASA TEAM)
2. EDUARDO TELLES (TEAM NINE NINE)
3. RODRIGO TANIGUTI (AXIS)
3. KATSUNORI KATANIWA (AXIS)
BLACK / MASTER :

LEVE
1. EDSON LUIS MISSIO (ACAO JIU-JITSU)
2. ROGERIO CRISTO (ROCHA TOYOKAWA)
3. TAKASHI KANDA (AXIS FUKUOKA)

MEDIO
1. AKIRA OWADA (ACAO JIU-JITSU)
2. OZEIAS BUENO (JAWS JIU-JITSU)

BLACK / SENIOR :

PENA
1. YUSAKU KUMAGAI (AXIS)
2. GERSON DOS SANTOS (GERSON JIU-JITSU)


FEMALE RESULTS :
WHITE

PLUMA
1. Fumika Fukuzumi (Fukuzumi Jiu-Jitsu)

2. Karen Melilli (FCT BJJ)

3. Masami Motojima (De La Riva Japan)

LEVE
1. Simone Takara (Axis)
2. Marcela Hagio (Carlos Toyota BJJ)

MEDIO
1. Kanako Mori (Grappling Shoot Boxers)

2. Vanessa Tanabe Guimarães (Extreme Barbosa)


BLUE

GALO
1. Noriko Akimoto (AACC)

2. Reiko Kiyota (Axis Ichinomiya)

PLUMA
1. Yuko Seko (Axis)

2. Kayo Ueda (Axis Chiba)

3. Shirleine Takaki (Ogawa Hekinan)

Shiho Yaginuma (Paraestra Kawagoe)

MEDIO
1. Simone Tomasausk (Ação Jiu-Jitsu)

2. Paula Shimamoto (Brasa Japão)
PURPLE

PENA
1. Marcia Cristo (Rocha Toyokawa)
2. Kim Jung Hee (Korea BJJ Academy)

LEVE
1. Silmara Ottane (Rocha jiu-Jitsu)
2. Rie Matsushima (Axis)

No comments: